
Трохи про рідкісноземельні елементи і геологію.
Що таке Terra-rara? «Рідкісна земля» португальською, а хіміки скажуть, що це – рідкісноземельні елементи (метали) – англ. rare-earth elements або rare-earth metals (REE, REM). Назва зрозуміла, якщо зауважити, що раніше всі вони дійсно вважались рідкісними, а «землями» ще з часів алхіміків і навіть у ІХ ст. називали важкорозчинні у воді оксиди, це лише данина історії.
Важливість TR переоцінити важко. На сьогодні вони – у чистому виді та у сполуках, - використовуються у багатьох галузях, зокрема ядерній техніці, чорній і кольоровій металургії, для переробки нафти (крекінгу), у медицині, авіації і ракетній техніці, для виготовленні надпотужних постійних магнітів, вогнетривкого скла і кераміки, надпровідникових і лазерних матеріалів. Вони – у телевізорах, телефонах, ноутбуках, електромобілях… Без TR неможливі сучасні технології.
На сьогодні відомо, що розповсюдження різних представників TR також різне. Найрозповсюдженіший – церій (Се, ) найрідкісніший – тулій (Tm). Загалом це 17 елементів - Sc,Y,La і 14 лантаноїдів, - але у геохімії Sc розглядають окремо. Загальний вміст у земній корі 2•10-2 мас. %. Не дуже багато, погодьтесь, хоча вони є практично у всіх гірських породах, адже рідкісноземельних мінералів багато – бл. 70. Ще бл. 280 містять їх домішки. І лише невелику частину з них видобувають і переробляють.
Існує бл. 20 найголовніших мінералів, які є джерелом TR. Деякі з них вам, можливо, відомі. Наприклад,
Такі ж рідкісноземельні мінерали – МОНАЦИТ (CePO4), КСЕНОТИМ (YPO4), БАСТНЕЗИТ (Ce[CO3]•F, ГАДОЛІНІТ (Y,Ce)2FeBe2(Si2O10 )), ЛОПАРИТ ((Ce,Na,Ca)2(Nb,Ti)O3) та ін. навряд привертали увагу широкого загалу, хоча кожен з них міг би розповісти свою історію та цікавий не тільки як компонент рідкісноземельних і комплексних руд. Деяким з них ми надамо таку можливість у наступних дописах.
«Мешкають» вони у родовищах магматичних, пегматитових, пневматоліто-гідротермальних і гідротермальних, матаморфогенних, у корах звітрювання лужних порід, розсипищах, деяких осадових породах. Головними країнами, які видобувають TR, є Китай, США, Індія. Шведська державна геологічна служба оголосила про відкриття 2023 р. потужного рідкоземельного родовища у районі Кіруни (північ Швеції).
В Україні є значні ресурси TR, але поки що немає видобутку. Український щит є найбільшою в Європі рідкісноземельною металогенічною провінцією. Родовища пов’язані з магматичними породами, метасоматичними, також у корах звітрювання та розсипищах, різного віку та складу. Найважливіші райони розвитку рідкісноземельної мінералізації це Поділля, Пержанській рудний вузол, Криворіжжя, Приазов’я. У нас є унікальне Петрово- Гнутівське родовище (Приазов’я) багатих руд церієвої групи, яке за вмістом і складом TR подібне таким відомим у світі родовищам, як Маунтін-Пас (США) та Байан-Обо (Китай).
Не дивно, що рідкісні землі є важливоюі перспективною корисною копалиною, сировиною для високотехнологічних галузей. Деякі з родовищ станом на лютий 2023 були у переліку ділянок надр, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки і обороноздатності України.
Звісно, війна впливає на стан видобувної промисловості так само, як і на всі інші галузі та сторони нашого життя. Але ми маємо великий потенціал, який обов’язково буде використаний для того, щоб відновлювати економіку нашої країни.
В Україні рідкісноземельні руди не видобуваються, хоча запаси є. Встановлено кілька сотень перспективних геологічних об'єктів. Вони можуть стати родовищами, якщо їхню розробку визнають економічно доцільною. Багато таких об'єктів розташовані на півдні Українського кристалічного щита, насамперед у Приазов'ї. Більшість цих територій зараз окупована Росією. Однак ще є перспективні об'єкти на Середньому Побужжі, а також у Київській, Вінницькій та Житомирській області.
Немає коментарів:
Дописати коментар